2008 m. lapkričio 4 d., antradienis

Visa tiesa apie lindyhop'o batus

Iš ko padaryti greičiausi padai?

Nepaslaptis, kad batai yra svarbiausias šokėjo įrankis, nes nuo jų priklauso judėjimo greitis, laikysena ir daug kitų dalykų. Paprastai šokių klubų puslapiuose rašoma, kad svarbu avėti patogius batus, tačiau tai labai abstrakti sąvoka. Aišku, kad sportbačiai (ne kašio kedai!) yra universaliai patogus apavas, tačiau labai daug kas priklauso nuo padų...

Dėl to lindyhoper'iai rinkdamiesi batus pirmiausia apverčia juos ir apžiūri padus. Juk neįmanoma patogiai šokti su dantytais, „lipniais" arba slidžiais „plastmasiniais" padais, kad ir kokie mieli bateliai... Galima įsivaizduoti, ką mano batų pardavėjos, matydamos kaip iš lentynos paimtas batas nešamas prie artimiausio medinio paviršiaus, slidinamas ir stuksenamas jo padas. Nerašyta taisyklė: nauji batai turi apsitrinti, kad būtų patogūs. Nuo pirmos sekundes idealu šokti tik su specialiais šokių batais.

Batų “už” ir “prieš”

Klausimas – kur gauti batus lindyhop’ui, kurie: a) gerai slysta (ne per daug ir ne per mažai); b) yra odiniai; c) patogūs; d) dera prie drabužių? Lindyhop’o šokių batų LT nusipirkti neįmanoma. Kodėl? Apsilankykite Puante ir suprasit. Snikeriai nesiskaito, nes jie netinka lindyhop'ui ir atrodo negražiai. Nepaisant to, turiu vienus, kuriuos gavau dovanų dalyvaudama šiuolaikinio šokio projekte (Šokis mieste, ačiū už galimybę juos išbandyti!). Jazz'o bateliai, mano nuomone, lindyhop'o taip pat neatskleidžia. Neseniai aptikau vietą Vilniuje, kur galima gauti pačių įvairiausių jazzinių ir tap’o batų: Capezio, bet čia irgi nėra nieko konkrečiai lindyhop’ui. Kitas variantas yra tiesiog apsilankyti kokioj “pumoj”, “adidase” arba “naike” ir išsirinkti batus “padų stuksenimo” principu. Gerai bus lygi, kieta guma arba kaučiukas. Dar neiseje is parduotuves pabandykite, ar padai “necypia” ant grindų...

Universalūs ar vienetiniai - kurie geriau tinka?

Vis dėlto geriausia išeitis - batus parsisiųsti arba pasisiūti! Jei galite sau leisti užsisakyti batus nesimatavę, labai rekomenduoju www.dancestore.com. Čia rasite visus populiariausius Aris Allen batus lindyhopui ir daug naudingos informacijos apie juos. Vieną kartą man jau pasisekė gauti tinkamą dydį, tačiau jei batai netinka, šios parduotuvės politika gana lanksti ir leidžia pasikeisti porą. Kai kurie lindyhoper'iai taip pat mėgsta Bleyer batus, kurių "specialus" sintetinis vientisas padas sukuria ortopedinių batų įspūdį.

Siūtiniai batai yra kur kas įdomesni! Nors jie gali atrodyti taip, kaip tik panorėsite, pirmiausiai turėsite įtikinti p. Batų Dizainerę, kad Jums reikia būtent tokių. Dar visai neseniai šokių batus pas p. Bronę buvo galima pasisiųti žymiai pigiau negu nusipirkti parduotuvėje. Ir patogiau! Nereikia net pasimatuoti.

Trijų porų padų eksperimentas

Siūtis batus buvo ypač verta, nes lindyhop’ui reikalingi odiniai padai - ten jokia problema. Toji įstaiga siuva batus visokiausioms progoms: asmeniškai, šokiams, teatrui. Jie turi ir visokių padų alternatyvų: odinis padas + odinis kulnas, odinis padas + guminis kulnas, guminis padas + guminis kulnas. Tuo pačiu jie gali pasiūlyti ir skirtingo minkštumo odą. Kartą gavau batus su tokiais minkštutėliais padais, kad turėjau lėkti klijuotis naujus jau po 10 dienų. Ir priklijavo, tačiau vėl neilgam. Peršasi išvada, kad šios “firmos” batus galima sušokti iš tiesų greitai. Atlikau tyrimą su visomis 3 porom.

Kitą kartą vengsiu plytelių...

1-oji pora susišoko per pusmetį. Tai buvo vyriško tipo, juodai balti, žemakulniai suvarstomi bateliai odiniu padu ir guminiu kulnu. Jau prakiurusius padus paklijavau guma, kuri vėliau taip pat leido nusibrozdinti pirštus į prancūzparkio plyteles. Su šiais bepadžiais dar galvoju ką nors nuveikti, nes oda tikrai išliko labai daili, minkšta ir patogi net neprižiūrint batų. Išvada: su odiniais padais geriaus nešokti lauke. Ir net nevaikščioti plytelėmis ar, ginkdie, po balas.

Formų geriau neišradinėti

2-oji pora mane labai nuvylė. Tai turėjo būti klouno batai, bukomis nosimis, sukeliantys šiek tiek per didelių batų įspūdį. Kaip man iš pradžių atrodė, p. Bronė mane suprato teisingai, tačiau buvo sunku išrinkti kurpalį (pėdos formą, ant kurios siuvamas batas). Mano pageidaujamos formos “pėdos” tiesiog nebuvo, todėl teko lipdyti plastiliną... Rezultatas gavosi savotiškas - batų nosys ne apvalios ir net skirtingos tarpusavyje. Galbūt tai mane ir žavi! Beje, ši pora buvo skirta šokiams mieste, todėl padas ir kulnas guminiai. Jie taip pat gerai šokosi ir ant parketo. Kol neprakiuro. Sutaisiau juos ten pat “firmoje”, kad ir kaip jie nemėgsta savo gaminių taisyti. Faktas: jie ne juoda-balta, o tamsiai mėlyni.

Patogūs aukštakulniai

3-oji pora - mano mylimiausieji akštakulniai. Apie juos daug nerašysiu, nes jie geri, žiauriai patogūs. Bet nešoku dabar su jais, nes Herange jau buvo padai beveik kiauri. Išvada: kuo daugiau šokama, tuo daugiau padų sluoksnių reikės. Ir dar: norėjau, kad jie būtų ne vien juoda-balta, todėl paprašiau trečios spalvos. Ir čia man nenoriai girgždėdamos atsivėrė odų sandėliuko durys. Taigi, jei kas nors norėtų ne two tone batų, patikėkit, galite užsisakyti net ir žalius lakuotus, jei tik širdis geidžia.

Patarimas pradedantiesiems

Grįžtant prie klausimo ką rinktis, iš patirties galėčiau pasakyti, kad odinis padas + guminis kulnas yra geriausias pasirinkimas (pas p. Bronę). Taip yra todėl, kad su neaptrintais batais slystama kaip per sviestą, o guminis kulnas gali tą slydimą pristabdyti. Vientisai odiniai padai ypač pavojingi pradedantiesiems, besimokantiems kūno laikysenos ir partnerystės.

Juoda-balta praeitas etapas

Apie batų išvaizdą. Atvirai sakant, juoda-balta derinys yra jau gerokai pabodęs ir labai matytas. Juodai-baltus dėvėjo stilingi vyrukai ir kartais merginos vėliau negu 1940. Batų istorijoje ši two tone batų mada nesilaikė ilgai. Taip, p. Bronės siūtus batus turi daug kas. Vieni dėvi juodai-baltus, kiti rudai-baltus, rečiau raudonai-baltus. Šiandien manau tikrai verta išbandyti kitas natūralias spalvas ir atrasti šokio batų autentiką savaip.

Drabužis pagal batus

Kaip minėjome pradžioje, patogūs šokių batai ypač svarbu. Tačiau ką daryti, jei tai “nipe” arba “abidas” sportbačiai, prie kurių šilkinis sijonėlis atrodo prastokai. O taip norisi pasipuošti. Geriausia išeitis yra susirasti sportiškesnį sijoną arba rinktis kelnes ir iš karto pradėti dairytis batelių, derančių prie sijono. Tereikia kietos gumos pado ir neaukšto stabilaus kulniuko, Aris Allen baltų sportbačių arba Keds. Viskas :)

p.s. dauguma mano pažįstamų lindyhoperių (vyrų) iš vis nemėgsta p. Bronės batų. Jų ir klauskite kodėl. O Justė juos tiesiog pametė :P

6 komentarai:

 1. Ir vis dėlto ar teisingai suprantu, kad tu dabar, viska PATI išbandžius, rinktumeis pirkti (siųsti), o ne pas p. Bronę batus tverti?

  Aš būtent taip rekomenduočiau. Bent jau batus vyručiams:) Ir čia dar pridursiu, kad kainos skirtumas šituo atveju nėra jau TOKS astronominis.

  Šiaip šitas postas labai geras! Aš pats esu girdėjęs 100 kartų klausiant "kokius, kur, kaip?" apie batus. Dabar bus galima tik nuorodą švystelt.

  VALIO!

  AtsakytiPanaikinti
 2. Taip, rekomenduoju batus pirkt, nes jie patikimesni. Šiuo metu batus siūčiaus tik dėl įdomumo. Net ir kitos Batų Dizainerės ta proga paieškočiau, pvz, Rimšelienė dar yra, kuri Braškei vestuvinius batelius siuvo.

  džiaugiuos, kad pasirodė rašliava ok. Bus tęsinys, nes radau dar info.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Manau pradedantiems šokėjams labai didelio skirtumo ką apsiauti nėra – svarbu tik, kad patogu būtų.

  Man puikiai Converse tipo batukai tinka. Žiūriu, kad padai nebūtų labai ploni, nes su plonais padus paskausta. O Bronės siūtuose batuose kulnai man jau per aukšti.

  Į Herangą verta 3-4 poras batų vežtis, nes daug šokant net ir patogūs batai kojas nutrina. Be to, skiriasi danga palapinėse ir salėse, tad vienur su vienas patogiau, kitur su kitais. Apsimoka turėti kelias poras, kurių padų slidumas skiriasi. Merginoms tikriausiai slidesnių batų reikia, nes aš pvz. nemoku su slidžiais batais šokti.

  Kiek teko šnekėti šia tema, tai atrodo, kad batai labai individualus dalykas. Porą metų pašokus ir sunešiojus ne vieną batų porą kiekvienas atras daugmaž kas jam patogu.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Sveiki. Aš lindyhop'o batus užsisakinėjau šokių reikmenų parduotuvėje "Mano valsas" Klaipėdoje. Jie prekiauja Bleyer batais. Pas juos sistema labai lanksti. Užsakiau vienus nelabai patiko tai galejau pasirinkti kitus. Daugiau žiūrekit www.manovalsas.lt

  AtsakytiPanaikinti
 5. Sveiki. Pradėjau šokt lindy hopa ir manau, kad šoksiu dar ilgai. Tad noriu nusipirkti batus. Visur rašo apie Keds firmos batus, bet man jie nelabai gražūs (priekis per ilgas ir labai siauri. ne visų šiaip bet bijau užtaikyt ant tokių), o kai yra su VANS firmos batais? Ar tiktų jie šokt lindy hopą?:)

  AtsakytiPanaikinti
 6. Labas, as irgi galvoju tik dabar VANS išbandyti. nuo to laiko, kai rašiau šita straipsnelį, praėjo labai daug laiko ir šiek tiek pasikeite mano pomėgiai šokių batams. Manau, reiktų atnaujinti info :) bet aš galvoju, kad vans kaip ir converse padai būtų per plokšti ir per lipnūs šokiui. Conversus gyvenime labai myliu ir dažnai aviu, bet ne šokiams, o vans niekada neturėjau, bet bernai dažnai su jais šoka ir jiem gerai. Tai gal bandyk ir pasakyk, kaip tau jie. Ačiū, už komentarą :)

  AtsakytiPanaikinti